22.4.
Slavomír
Tip na dnes:
Zabezpečte si od nás komplexné služby pre Vašu spoločnosť už dnes.
Z ktorej sekcie chcete dostávať informácie?

Udeľujem súhlas so spracovaním osobných údajov pre účely rozposielania newslettrov od spoločnosti ALL WORKS s.r.o.
Prihláste sa na odoberanie
NEWSLETTRA

PARTNERSTVO s all works

Ste malý živnostník alebo firma a ste odborník vo svojom odbore? Vyplňte formulár a staňte sa našim partnerom.

CHCEM BYŤ PARTNERSKÝ DODÁVATEĽ

all works poukážka

Potešte nie len vašich rodičov, starých rodičov či partnera, ale aj seba poukážkou rôznych nominálnych hodnôt.

DARČEKOVÁ POUKÁŽKA

Ako vytvoriŤ zo starÉho nÁbytku novÝ

Ak máte doma starý nábytok, ktorý už nevyzerá veľmi vábne a príťažlivo, nemusíte kupovať hneď nový. Hitom je patinovaná úprava starého nábytku. Je to zábavná a tvorivá práca, ktorú si môžete spraviť aj sami. Patinovaný nábytok vytvára útulné prostredie. Využíva ho stále viac ľudí, a to nielen v rámci zariaďovania chaty alebo chalupy, ale aj v modernej novostavbe.Patinovanie je vhodné pre tých, ktorí nemajú radi dokonalosť, čistotu povrchu, jednotné línie a hľadajú niečo, čo je svojím tvarom a povrchom originálne a jedinečné.
Matný zamatový povrch vás zavedie do dávnych čias. Farbe a vzorom sa medze nekladú.
Patinovaný nábytok sa najlepšie kombinuje s rustikálnym alebo vintage štýlom, ale väčšinou sa takto vylepšený nábytok dá skombinovať s čímkoľvek. Pracuje sa s rôznym materiálom ako napríklad drevo, kov, sklo, omietka, papier či plasty. Vo výsledku vznikne originálny ošúchaný a zašlý dojem, z ktorého dýcha starobylá elegancia. Každý kúsok, ktorý si vytvoríte, je váš originál.Neexistuje jeden univerzálny návod na to, ako patinovať. Tak, ako aj výsledky sú rôzne, tak aj postupy sa líšia podľa toho, aký efekt chceme dosiahnuť.

Vybrali sme pre vás 4 najčastejšie postupy.


Tip na začiatok: je dobré, najskôr si techniku odskúšať na kúsku dreva. Ak sa vám výsledok nepáči, viackrát skúšajte rôzne ťahy. Sami uvidíte, čo je pre váš vkus to pravé.

Ako na to:

 • máme dve možnosti. Ak sa nám nechce natierať celý povrch nábytku novou farbou a stará nám vyhovuje ako podklad, patinovať môžeme na starom povrchu. Alebo ak je povrch nábytku veľmi starý a opadáva, očistíme ho a natrieme novou podkladovou farbou.
 • nábytok umyjeme - ak sa jedná o nejaký veľmi nečistý kus, použijem silný čistiaci prostriedok, inak stačí aj niečo jemnejšie - dôležité je, aby to malo odmasťujúci účinok, necháme vysušiť, prípadné nedokonalosti opravíme tmelom na drevo (najlepšie biely, ale kľudne môže byť aj vo farbe dreva, nezáleží na tom, prekryjeme ho farbou). Po riadnom zaschnutí prebytočný tmel odstránime šmirgľom (takým stredne drsným (P120, 100 - "hrubozrnný" nám zbytočne doškriabe nábytok). Lakovaný nábytok je potrebné zbaviť laku úplne. Následne nábytok zbavíme prachu, napríklad metličkou a znova pretrieme mokrou handričkou. Nábytok je pripravený na maľovanie (pokiaľ máme nábytok poprevŕtaný červotočmi, ešte predtým môžeme použiť bežne dostupný prípravok proti nim). Z farieb odporúčame biely Balakryl MAT.
 • čo sa týka samotného nanášania farby, každému môže vyhovovať iný spôsob. Drevený nábytok je najlepšie natierať štetcom prípadne použiť striekaciu pištoľ, zatiaľ čo pri drevotrieske bude najužitočnejší valček alebo opäť pištoľ, či sprej. Pri drevotrieskovom nábytku sú najdôležitejšie prvé dve vrstvy farby. Na tomto type nábytku, keďže má hladký a šmykľavý povrch, má farba vo zvyku sa zrážať, preto je dobré nanášať prvé vrstvy trpezlivo a nepreháňať to s množstvom farby. Prvé vrstvy povrch zdrsnia a ostatná farba ľahšie priľne. Tiež nie je na škodu, lakovať aj medzi vrstvami, aspoň raz.

   

1. Patinovanie pomocou štetca:

 • najprv nábytok dôkladne očistíme teplovzdušnou pištoľou a zbavíme mastnoty
 • následne odmontujeme úchytky, držiaky a kovanie, ktoré nechceme ich pri práci zafarbiť
 • ak je povrch nábytku poškodený, opravíme ho (brúsnym papierom, tmelom)
 • potom nanášame patinu štetcom alebo hubkou. Postupujeme po malých častiach. Pred každým natrením jemne otrieme prebytočnú farbu o okraj nádoby alebo do obrúska.
 • čím viac vrstiev sa podarí naniesť, tým intenzívnejší je výsledok
 • zaujímavý efekt sa vytvorí tak, keď už natretú patinu zľahka pretrieme handričkou alebo suchým štetcom. Stačí na pár miestach.
 • natrieme a následne vyleštíme moridlom
 • nakoniec necháme dobre vyschnúť

 

2. Patinovanie pomocou brúsneho papiera

 • nábytok umyjeme, očistíme od nečistôt
  (prachu, mastnoty...)
 • necháme riadne vysušiť, ošetríme
  (prípravky proti červotočom), zatmelíme
  nedokonalosti
 • vyšmirgľujeme, pokiaľ máme nábytok
  lakovaný, lak dôkladne odstránime z jeho
  povrchu. Šmirgľujeme v smere štruktúry
  dreva.
 • očistíme od prachu mokrou handričkou
 • nanášame farbu, spôsobom nám
  najvhodnejším
  (môžeme ale nemusíme použiť najskôr
  základnú farbu, je to vec názoru)
 • farbu necháme zaschnúť
 • hrany, ornamenty a iné nerovnosti
  ošmirgľujeme v smere štruktúry,
  čím vytvárame ošúchaný dojem
 • podľa potreby zalakujeme
   


3. Patinovanie pomocou sviečky

Prípravný postup je stále taký istý, len pred farbením si hrany a vystúpené časti pretrieme sviečkou v intenzite akú požadujeme. Medzi farbou a drevom sa vtedy vytvorí vrstva, ktorá farbe nedovolí priľnúť a pri šmirgľovaní sa farba odlúpi.
 

4. Patinovanie pomocou octu

Prípravný postup je rovnaký.
Nábytok očistíme, necháme dobre vyschnúť.
Ak si to nábytok vyžaduje, ošetríme,
zatmelíme, vyšmirgľujeme a oprášime
od prachu.
Následne natrieme farbu a necháme
vyschnúť.
Pri práci používame  kovovú drôtenku
alebo oceľové vlákna
,
ktoré namočíme do jablčného octu
a trieme drevo,
až kým sa neobjavujú
odreté vzory podľa nášho vkusu.


Tip na záver: ak chceme docieliť čo najprirodzenejší efekt, ukončovací lak sa nemusí použiť. Pokiaľ ide o používaný nábytok, ktorý by sa mohol bez laku poškodiť, v tom prípade ho nanesieme.

A ešte pár inšpirácií...

Ak sa vám takýto štýl bývania páči a chceli by ste mať aspoň jeden kúsok patinovaného nábytku aj vy u vás doma rýchlo, jednoducho a bez námahy, zavolajte nás a my sa o to postaráme.


<< Späť