22.4.
Slavomír
Tip na dnes:
Jarné upratovanie s ALL WORKS so zľavou 15%. Viac info na info@allworks.sk .
Z ktorej sekcie chcete dostávať informácie?

Udeľujem súhlas so spracovaním osobných údajov pre účely rozposielania newslettrov od spoločnosti ALL WORKS s.r.o.
Prihláste sa na odoberanie
NEWSLETTRA

PARTNERSTVO s all works

Ste malý živnostník alebo firma a ste odborník vo svojom odbore? Vyplňte formulár a staňte sa našim partnerom.

CHCEM BYŤ PARTNERSKÝ DODÁVATEĽ

all works poukážka

Potešte nie len vašich rodičov, starých rodičov či partnera, ale aj seba poukážkou rôznych nominálnych hodnôt.

DARČEKOVÁ POUKÁŽKA

PeŇ - ŠikovnÝ interiérovÝ doplnok

Ak máte k dispozícii kus pňa po výrube stromu, môžete si z neho vytvoriť zaujímavý prírodný kúsok do vášho interiéru. Neviete ako? Ponúkame vám pár tipov, ako sa dá z obyčajného pňa vyčarovať coolový stolík.V rámci starostlivosti o záhradu vykonávame orezy a výrub stromov. Ak nemáte možnosť zaobstarať si peň a opracovať ho, radi to urobíme za vás. Hľadáte niekoho, kto by vám vytvoril takýto štýlový bytový doplnok? S vašou požiadavkou sa môžete obrátiť na nás...

                                                    

...alebo si ho chcete vyrobiť sami? Ponúkame vám stručný návod a zopár tipov, ako na to.

 • vyberieme si peň, ktorý je v dobrej kondícii. Najlepší je čerstvo narezaný, v žiadnom prípade nesmie byť napadnutý škodcami, chorobami alebo hnilobou.
  Aj také drevo sa dá ešte opracovať a ošetriť, ale potrebujete k tomu tie
  správne prípravky, čo býva časovo aj finančne náročnejšie. Ideálne je,
  keď peň necháme schnúť.


TIP: Ak na peň naprší, vsiakne doňho veľa vody a na povrchu sa môžu vytvárať plesne. Takýto kúsok treba nechať dôkladne vysušiť a pleseň odstrániť prostriedkom, na to určeným. Doba schnutia je individuálna, závisí od veľkosti, hrúbky a vlhkosti pňa, odporúča sa však 6-12 mesiacov. Pri schnutí peň podložíme úzkymi klátmi dreva, aby bola zabezpečená dobrá cirkulácia vzduchu
aj zospodu. Ak vám drevo počas schnutia prasklo na viacerých miestach, schlo príliš rýchlo. Nie je to však žiaden kaz, skôr naopak, práve takou prasklinou
môže pôsobiť zaujímavo a jedinečne.

 • olúpeme kôru z pňa dlátom a kladivom. Najlepšie to ide, keď je peň suchý. Kto chce, môže si kôru nechať, musí ju však celú pokryť lakom alebo náterom, aby zbytočne neopadávala a nedrobila sa. Peň s kôrou dlhšie schne.

       

   
 • peň obrúsime brúskou dohladka. Použiť môžeme ručnú brúsku, pásovú brúsku alebo aj obyčajnú brúsny papier, bude to však prácnejšie. Hrúbku brúsneho papiera si zvolíme podľa nášho uváženia, väčšinou sa volí najskôr dôkladné zbrúsenie povrchu drsnejším papierom, nakoniec menej drsným len na dobrúsenie, aby povrch nadobudol kompaktný a hladký povrch.

     

   

TIP: Vrchnú časť zbrúsime do roviny, pomôcť si môžeme vodováhou. Hrany pňa obrúsime tak, aby boli mierne skosené, čo pňu dodá jemnejšie tvary.

 • celý peň očistíme handričkou od pilín
 • aplikujeme vrchný náter. Dobré je peň impregnovať ľanovým olejom. Používa sa na impregnáciu dreva a ako prísada do napúšťacích zmesí na drevo. Má nízku viskozitu a tým hlboko preniká do dreva a chráni ho. Je vhodný pre interiér aj exteriér. Je transparentný, ihneď preniká do dreva a vytvára vynikajúci základný náter a zlepšuje priľnavosť následne aplikovaného náteru. Je vode odolný, vzdušný a zvýrazňuje charakteristickú štruktúru dreva a farbu dreveného povrchu.

       

TIP: Ak chceme drevo zároveň chrániť nielen pred plesňami, použijeme fungicídne napúšťadlo. Je to impregnačný, fungicídny náter chrániaci drevo pred zamodrením, plesňami, drevokazným hmyzom a hubami. Štruktúra (kresba) dreva zostáva po ošetrení viditeľná. Nanášame v 1-2 vrstvách štetcom alebo valčekom v závislosti od savosti podkladu. Interval medzi 1 a 2 vrstvou je 24 hodín. Napustený povrch dreva sa nesmie brúsiť. Na zvýšenie životnosti je možné povrch ďalej impregnovať napúšťacou fermežou. Pre trvalú ochranu je potrebné, aby na ošetrený povrch materiálu bol aplikovaný základný náter na drevo spoločne s vrchnou farbou. Natrieme lazúrou. Napúšťadlo na drevo je vhodné pod syntetické aj vodou riediteľné základné, vrchné farby alebo lazúrovacie laky.
 
 • peň postavíme na podložky, kolieska, kovové nohy, ktoré do pňa prišrubujeme alebo prilepíme.

Peň sa nemusí použiť len ako stôl, stolík, či sedačka. Pozrite sa na vynikajúce nápady, ktoré sú v súčasnosti interiérovým hitom.

 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
 
 

 

<< Späť