19.6.
Alfréd
Tip na dnes:
Jarné upratovanie s ALL WORKS so zľavou 15%. Viac info na info@allworks.sk .
Z ktorej sekcie chcete dostávať informácie?

Udeľujem súhlas so spracovaním osobných údajov pre účely rozposielania newslettrov od spoločnosti ALL WORKS s.r.o.
Prihláste sa na odoberanie
NEWSLETTRA

PARTNERSTVO s all works

Ste malý živnostník alebo firma a ste odborník vo svojom odbore? Vyplňte formulár a staňte sa našim partnerom.

CHCEM BYŤ PARTNERSKÝ DODÁVATEĽ

all works poukážka

Potešte nie len vašich rodičov, starých rodičov či partnera, ale aj seba poukážkou rôznych nominálnych hodnôt.

DARČEKOVÁ POUKÁŽKA

Vertikutácia trávnika. Viete Čo to je a ako na to?

Vertikutácia je odstránenie vrchnej vrstvy trávnika, kde sa hromadia odumreté časti rastlín (korene, steblá, listy,...). Táto vrstva sa nazýva aj starina alebo plsť a môže byť rôznej hrúbky.

Vrstva do 13 mm sa  považuje za prospešnú, pretože vracia časť živín do pôdy a zároveň zvyšuje odolnosť trávnika voči suchu, extrémnym teplotám a iným vonkajším vplyvom. Hrubšie vrstvy sa odstraňujú, pretože bránia prieniku vody a živín do pôdy. Korene nemôžu dýchať a efektívne prijímať živiny z pôdy, pretože sú akoby "uzamknuté". Je znížená schopnosť pôdy prepúšťať vodu do hlbších vrstiev, zvyšuje sa výskyt chorôb a takýto trávnik nie je odolný voči suchu a vysokým teplotám - vysychá. Táto vrstva sa tvorí hlavne vplyvom intenzívneho hnojenia dusíkom, v dôsledku sucha, kyslého pH pôdy, nedostatočného prevzdušnenia a aj v prípade, keď na ploche nechávame pokosenú trávu a neodstraňujeme ju.

Vertikutácia sa vykonáva 2-krát ročne, na jar (marec/apríl) a na jeseň (september, október). Letné mesiace nie sú príliš vhodné, pretože býva príliš sucho a horúco a trávnik by tieto stresové podmienky nemusel zvládnuť.

Ako na to:

  • Vertikutácia si vyžaduje suchý trávnik, 
  • maximálne 2 dni po spadnutí zrážok.
  • Pred vertikutáciou sa trávnik najskôr pokosí na čo najnižšiu výšku (3 – 4 cm), musíme však dávať pozor, aby sme nepoškodili korene trávnika.
  • Vertikutátor nastavíme tak, aby sa len tesne dotýkal pôdy, pretože príliš hlboká vertikutácia poškodzuje koreňový systém a nože stroja sú vystavené nadmernému opotrebeniu.
  • Vertikutuje sa pás po páse v pozdĺžnom smere, potom priečne, do hĺbky 1 – 3 mm.
  • Pri práci sa používajú ručné mechanické prerezávacie hrable vhodné na menšie plochy a špeciálne motorové alebo elektrické vertikutátory, vhodné na väčšie plochy.
  • Následne môžeme trávnik pohnojiť a zapracovať vrstvu piesku (max 1,5 cm), čím sa pôda stane priepustnejšia a odolnejšia voči machu.
  • Ak je potrebné, aplikujeme aj prípravok proti machu a dosejeme vhodné druhy trávového semena.
  • Dostatočne zavlažujeme a udržujeme trávnik vlhký.


Po vertikutácii trávnik vyzerá zdevastovaný a oslabený. Musíme mu dopriať minimálne 7 dní na regeneráciu. Ideálne je, keď nasledujú daždivé dni.

Ak si na to stále netrúfate, nemáte vhodnô techniku, čas či chuť, jesennú údržbu Vášho trávnika urobíme za Vás.


<< Späť